تفاوت موکتل، کوکتل و اسموتی چیست؟

موکتل نوشیدنی بهشتی
امتیاز دهید

نوشیدنی‌ها قسمتی از نیاز روزانه بدن را به آب تامین می‌کنند. موکتل یکی از انواع نوشیدنی های محبوبی است که در کافه ها و کافی شاپ ها سرو می شود. با گرم شدن هوا نوشیدنی ها با هدف رفع تشنگی، رفع گرمازدگی، پذیرایی و تفریح آماده می‌شوند. اطلاع از طرز تهیه و تفاوت انواع نوشیدنی‌ها، شما را برای یک پذیرایی چشم‌گیر یا یک شغل پر رونق آماده می‌‌کند.

 این مطلب، به طور مفصل به بیان  معرفی و تفاوت بین مکتل، کوکتل و اسموتی می‌پردازد.

کوکتل چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

کوکتل از جمله نوشیدنی‌های خنک است که با ترکیب مقداری مشخص از مشروبات الکلی همراه با تکه‌های میوه، آب میوه، طعم دهنده‌ها مصنوعی یا طبیعی تهیه می‌شود. به دلیل وجود الکل در این نوع از نوشیدنی، روند شیمیایی در این ترکیبات پیچیده می‌شود و حتما باید توسط بارتندر‌های حرفه‌ای، تهیه شود.

راجب علت نام‌گذاری کوکتل روی نوشیدنی‌های الکلی، سند مشخصی در دست نیست. ضمن اینکه در معنی لغوی، کوکتل به معنی دم خروس است، روایت شده است که چون در سده‌های قبل، شخصی در آمریکا، این نوشیدنی را با دم خروس تزیین میکرده است، این نوشیدنی کوکتل نام گرفت.

مکتل

موکتل (مکتل) چیست و چگونه تهیه می‌شود؟

موکتل‌ها نوشیدنی‌های سرد و غیر الکلی با رنگ‌های بهشتی هستند که پایه ثابت منوی تمام کافه‌ها و رستوران‌ها است. این نوشیدنی های جذاب به دلیل پیچیدگی کمتر، در دسترس بودن مواد لازم و مجاز بودن در کشور اسلامی ایران، به راحتی می‌توانید انواع آن را آماده کنید.

علت نامگذاری موکتل به این خاطر است که این نوشیدنی را تقلیدی از کوکتل میدانند و ریشه لغوی این نوشیدنی، یعنی کلمه mock را به معنی ساختگی و تقلید معنی کرده‌اند. اما تقلیدی خواندن مکتل، ذره‌ای از جذابیت و محبوبیت این نوشیدنی کم نمی‌کند.

موکتل، تشکیل شده از آب میوه، طعم دهنده‌ها و آب گاز دار همراه با یخ است. در این نوشیدنی بی نظیر، دست شما باز است تا با استفاده از انواع میوه، آب میوه و حتی ادویه‌جات، طعم و رنگی جدید در مکتل ایجاد کنید.

تفاوت موکتل و کوکتل چیست؟

همانطور که بیان شد اصلی‌ترین تفاوت میان موکتل و کوکتل، وجود نوشیدنی‌های الکلی و پیچیدگی شیمیایی در کوکتل است. موکتل الکلی نیست و به دلیل تهیه‌ی آسانتر، کالری کمتر و سالم‌تر بودن، از محبوبیت بیشتری نسبت به کوکتل برخوردار است.

از دیگر تفاوت‌های میان این دو نوشیدنی، قیمت گران‌تر کوکتل نسبت به مکتل است. لزوم الکل و تخصص برای آماده کردن کوکتل، باعث قیمت بیشتر این نوشیدنی می‌شود.

در کشورهای مختلف، دولت‌ها برای منع مصرف یا رده سنی مناسب کوکتل تصمیم گیری می‌کنند اما استفاده موکتل هیچ منع و رده‌سنی را شامل نمی‌شود.

حضور کوکتل در منوی کافه و رستوران‌های ایرانی استعاره‌ای از مکتل است و به دلیل قوانین جمهوری اسلامی، این نوشیدنی ها خالی از هر گونه مشروبات الکلی هستند.

نوشیدنی مکتل مناسب برای افرادی است که در ترک نوشیدنی‌های الکلی هستند. از طرفی این نوشیدنی یک انتخاب عالی و چشم‌گیر برای پذیرایی از مهمانان شما و حتی مشتریان شما است.

اگر شما به عنوان یک علاقه‌مند به عرصه نوشیدنی، تیم‌های حرفه‌ای بارتندری، در کشور و حتی خارج از کشور را ببینید، متوجه نکته‌های زیادی خواهید شد که هر کدام به صورت مجزا در جذابیت نوشیدنی موثر است.

اولین فاکتور تاثیر گذار بر ذوق و میل نوشیدنی در مخاطب شما، رنگ‌بندی و تزیین نوشیدنی است. افراد حرفه‌ای در صنعت نوشیدنی، برای جذاب‌تر شدن و کمک به رنگ‌بندی در تهیه موکتل ها، از یخ، در انواع و حالت‌های مختلفی استفاده می‌کنند.

از انواع رایج استفاده یخ در مکتل، می‌شود به یخ پودری(کراش) و یخ حبه‌ای(کیوب) اشاره کرد. برای آماده کردن یخ پودری یا کراش شده می‌توانید از آیس کراشر نواتجهیز و برای تهیه یخ کیوب می‌توانید از انواع قالب‌های یخ استفاده کنید.

تفاوت کوکتل و موکتل

اگر در مورد یخ پوره کن یا آیس کراشر چیزی نمی دانید ادامه مطلب را از دست ندهید. در توصیف دستگاه آیس کراشر یا یخ پوره کن، لازم به ذکر است که با این دستگاه یخ‌های قالبی و یک‌تیکه، به ذراتی ریز و برف مانند تبدیل می‌شوند. در ادامه با تهیه‌ی چند موکتل محبوب، بیشتر با استفاده‌های متفاوت از یخ آشنا می‌شوید: 

موکتل موهیتو:

نعنا‌ی ساطوری شده، آبلیموی تازه و شکر را در لیوان مناسب باهم ترکیب کنید. لیوانتان را دو سوم، از یخ پوره شده پر کنید و با آب گازدار، محتوای لیوانتان را تکمیل کنید.

استفاده از یخ پوره شده، باعث خنکی سریع، بافت و ظاهری زیبا در موکتل شما می‌شود. همچنین بستری برای استفاده از نعنا و لیموی تازه، جهت تزیین کردن موکتل به شما می‌دهد.

موکتل جینجر لایم:

 پودر زنجبیل، شکر و لیمو را به اندازه دلخواه با هم ترکیب کنید و در لیوان بریزید. دو سوم از لیوان مد نظرتان را از یخ پوره شده پر کنید. با آب گاز‌دار لیمویی، فضای خالی لیوان را تکمیل کنید.

با قرار دادن چند حلقه زنجبیل تازه بین یخ‌های پوره شده، می‌توانید موکتل زنجبیلی‌تان را زیباتر کنید.

موکتل بلو هاوایی:

این دمنوش جذاب و ساحلی هم یکی دیگر از پر طرفدار‌ترین موکتل‌هایی است که در منوی کافه‌ها جلب توجه می‌کند.

آب آناناس، آب نارگیل در لیوان مد نظرتان بریزید. با یخ پوره شده لیوانتان را پر کنید. سیروپ بلوکاراسائو در آخر روی یخ های پوره شده بریزید تا آروم به پایین لیوان برسد. با برگ آناناس می‌توانید موکتل آماده شده را جذاب‌تر کنید.

تفاوت اسموتی با موکتل و کوکتل در چیست؟

اسموتی یا نرم‌نوش، یک نوشیدنی مخلوط شده از ترکیبات میوه، یخ و آبمیوه است که می‌تواند یک پایه لبنی مثل شیر، بستنی یا ماست میوه‌ای داشته باشد.

اسموتی که یک نوشیدنی محبوب بین ورزشکاران است چند تفاوت اصلی با موکتل‌ها و کوکتل ها دارد.

  1. تفاوت اول این است که خالی از مشروبات الکلی است.
  2. وجود آیتم‌های لبنی در اسموتی می‌تواند جزو تفاوت‌های اصلی این نوشیدنی با موکتل و کوکتل باشد.
  3. غلظت و بافت اسموتی خیلی غلیظ تر از موکتل‌ها و کوکتل ها است.
  4. اسموتی‌ها به دلیل مقوی و مغذی بودن در برنامه‌های رژیم غذایی جا دارد .

جمع بندی

این مقاله با بیان تفاوت موکتل، کوکتل و اسموتی قصد داشت به شما خدمت کند که بتوانید نوشیدنی مناسب ذائقه خودتان را به بهترین شکل و راحت‌ترین حالت آماده کنید. شما به عنوان طرفدار و علاقه‌مند به نوشیدنی‌ها همچنین اگر صاحب کافی‌شاپ و رستوران هستید می‌توانید با آماده کردن نوشیدنی های خنک و جذاب، انرژی بخش عزیزان‌ و مشتری‌ها در روزهای گرم سال باشید.

به یاد داشته باشید که می‌توانید از دستگاه آیس کراشر یا یخ پوره کن نواتجهیز، در بهبود و آسان سازی فرایند نوشیدنی‌ها کمک بگیرید.

تیم تولید محتوا نواتجهیز
ارسال دیدگاه